Генератор на LM358 (зсув фаз)

Я вирішив розпочати викладати в інтернет всі свої збірки електронних пристроїв і плат. Можливо деякі з них будуть: працюючі, наполовину робочі, неробочі. Я думаю додавати до кожного запису фотографію, бо так набагато цікавіше.

Цього разу я познайомлю вас, своїх читачів, з генератором синусоїдальних коливань на 431 Гц. Звісно точність цієї частоти умовна, тому що по-перше сигнал має невеликі відхилення від синусоїди, а по-друге точно виміряти нічим.

Так як це звукова частота, то я також провів вимірювання частоти на “слух” пристрою “Андроїд смартфон” за допомогою програми Keuwlsoft Audio frequency counter. Він видав результат 431 Герц. А от якщо рахувати по формулі зсуву фаз, то мало б бути 442 Гц.

Взагалі схема працює гарно, але тільки при певному діапазоні напруги живлення, що дуже бісить. При напрузі більше 7 вольт коливання затухають повністю. А при напрузі живлення 4,78 вольт маємо амплітуду коливань 0,04 вольт.

Фотографії практичної реалізації генератора на LM358 по схемі зсуву фаз

Передня сторона
Зворотня сторона

Як ви розумієте, генератор використовує тільки половинку чіпа операційного підсилювача LM358. Саме тому я дошив іще одну макетну плату, щоб зібрати на іншій половинці інтегрального чіпа підсилювач вихідного сигналу. Коли це буде зроблено – я не знаю, як кажуть коли рак на горі свисне.

Конструювання розміщення елементів проводив в DipTrace, а потім паяв на макетній платі “на глаз”. А ось і принципова схема даного пристрою:

Якщо хтось з читачів має великий досвід, хотілось би отримати відповіді на такі питання:

 • Чому коливання затухають вище 7 вольт?
 • Чи реально генерувати частоту порядку 1 МГц на такій схемі?

2 коментарі до “Генератор на LM358 (зсув фаз)”

 1. Пограйся конденсаторами та резисторами і тоді зможеш 9 вольт подати, чим підвищиш вихід з генератора по вольтах. А ще мені здається діод потрібен.

  1. 0.1 мкф і 1,5кОм – задають частоту, їх не можна міняти. 15 мкф це конденсатор розділювач, він може бути любим номіналом. Для функціонування цього генератора потрібен коефікієнт підсилення 29 і більше, саме тому вибраний резистор 44 ком.
   44 кОм / 1,5 кОм = 29,33333333333333
   Можливо мікросхема при збільшенні напруги живлення – зменшує коефіцієнт підсилення, хоча я такого не читав. Все має бути ідеально завжди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я spam бот